Eksploatavimo patarimai, Įrengimo ir pasirinkimo patarimai

Židiniai su ortakiais

Šildymas ortakiais pasitelkiant židinį arba krosnelę labai populiarus ir naudingas šildymo būdas. Priklausomai nuo jūsų turimo arba planuojamo įsigyti židinio naudingumo koeficiento, dūmai išeinantys per kaminą siekia 150-250 laipsnių celcijaus temperatūrą. Tai yra kalorijos, kurias jūs nusipirkote malkų, briketų, granulių – biokuro pavidalu ir dabar jos iškeliauja per kaminą. Tai papildomos šilumos išgavimas iš to pačio kuro kurį jau ir taip deginate.

Mūsų meistrai jums gali pastatyti židinį su ortakiais. Ortakinis šildymas gali būti ir su židiniu, ir su krosnele. Tačiau dėl krosnelės ortakių kompleksiškumo, tai retas pasirinkimas.

Židinys (Židinio kapsulė) su ortakiais

Dėl po namą vedžiojamų ortakių, šią sistemą dažniausiai renkamasi statyti darant rekonstrukciją arba dar tik naujai statant namą. Ortakiai gali būti vedžiojami pakabinamose lubose, šalia rekuperatoriaus vamzdyno arba palėpėje. Jeigu ortakiai ne per ilgi – jie nereikalauja jokio priverstinio ventiliatoriaus (pavaizduota žemiau). Sistema gana paprasta ir efektinga, atspari elektros dingimams, kadangi jokios elektros karšto oro paskirstymui nereikia. Lietuvoje yra sodybų, kurių kvadratūra viršija 200 kv.m., o jų vienintelis šildymas yra mūsų parduodama, laiko išbandyta Jotul Panorama I18 židinio kapsulė ir ortakinė sistema.

Kaip veikia židinys su ortakiais?

Jūsų išsirinkta židinio kapsulė „apsiuvama” termo izoliacinėmis plokštėmis. Židinio kapsulės apdaila tuščiavidurė, su nuolat cirkuliuojančiu ir besimaišančiu šaltu-karštu oru. Padaromos oro paėmimo grotelės (mėlynos rodyklės). Apdailos viduje šaltas oras kaista ir dėka natūralios konvekcijos kyla į viršų, kur toliau ortakiais keliauja į paskirstytus taškus namuose. Pavaizduotas ventiliatorius reikalingas tik tais atvejais kai ortakių ilgis riboja karšto oro pasiskirstymą ir reikalinga pagalba.

zidiniai su ortakiais

Krosnelės su ortakiais

Šio šildymo tipo „širdis” yra šilumokaitis. Veikimo principas gana paprastas – plieninio kamino dalis, kuri apgaubta papildomomis plieninėmis sienelėmis. Karšti dūmai iš ugniakuro keliauja per šilumokaitį, kaitina tarp plieninių

Židiniai su ortakiais 1

sienelių esantį ir pro jį einantį orą, kuris paskirtomas po kambarius nuvestais ortakiais.

Oras per ventiliacinį vamzdį traukiamas iš patalpos kurioje ir stovi ugniakuras. Toks oras vadinamas šaltu, nes yra oras iki šilumokaičio, tačiau toje patalpoje oras yra šildomas besikūrenančio ugniakuro, todėl jau ir prieš šilumokaitį jis yra pašildytas. Vaizde pažymėtas geltona rodykle kairėje.

Paskirstomi ortakiai gali būti net į 4 ar 5 papildomas patalpas. Oro perdavimas gali būti natūralios konvekcijos principu – karštas oras kyla į viršų, šaltas leidžiasi į apačią. Gali būti panaudotas elektrinis ventiliatorius, tačiau tai nėra būtina. Pašildyto oro padavimas vaizde pažymėtas oranžine rodykle dešinėje.

Papildomai galima sumontuoti oro srauto reguliatorių su elektrine sklende ir termostatu.

Krosnelė su ortakiais

Žemiau pateikiame krosnelės su ortakiais sudėtinių dalių schemą. Paspaudę ant žalių ikonų pamatysite dalių aprašus.

 

zidiniai su ortakiais
Židiniai su ortakiais 2

Šilumokaitis

Daugiasienis, plieninis šilumokaitis. Naudojamas išgauti iš dūmų nepanaudotą šilumą.
Židiniai su ortakiais 3

Šilto oro atidavimo anga

Židiniai su ortakiais 4

Oro paėmimas

Oro paėmimo anga.
Židiniai su ortakiais 5

Ventiliatorius

Skirtas geresniam oro paskirstymui. Papildoma, nebūtina opcija.

Šildymo aparatas

Tai gali būti židinys, židinio kapsulė arba krosnelė.

Parašykite komentarą